Köşe Yazıları

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü kutlamalarının tarihi, insani yaşama uygun olmayan ağır, günde 16 saate varan çalışma koşullarına karşı yapılan protestolara dayanmaktadır. Bugün küresel bir sorun olan esnek-güvencesiz-kayıtsız çalışma şartları, işçi kazası ve meslek hastalığı sonucu meydana gelen ölümlere karşı mücadeleye devam edilmektedir.

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) verilerine göre, dünyada hergün 7 bin 500 , her yıl toplam 2,8 milyon kişi iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Her yıl bildirilen yeni meslek hastalığı vakası 160 milyon; iş kazası 300 milyon civarındadır.

Türkiye de ise 2018 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre 1923 işçi hayatını kaybetmiştir. Bu ölümlerin 119’u kadın, 1084’ü erkek, 67’si çocuk ve 119’u göçmendir. Çocuk işçi ölümü 2017’de 60 iken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ‘Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı’ ilan ettiği 2018’de sayı 67 olarak açıklanmıştır. 2019 yılı ilk üç  ayı ise toplam  392 işci hayatını kaybetmiştir. Ölümler en çok tarım,-orman ve inşaat-yol iş kollarında meydana gelmektedir.
2018 İLO verilerine göre her 1 ani ölüme karşı 6 kişi meslek hastalığı sonucu hayatını kaybetmektedir. Türkiye için bu sayının binlerce olduğu ifade edilmektedir.

Ölümler trafik/servis kazaları, ezilme, göçük altında kalma, elektrik çarpması, yüksekten düşme gibi nedenlerle oluşmaktayken stres, yoğun çalışma koşulları ve mobbing etkisiyle kalp krizi ve beyin kanaması geçirenlerin her geçen gün arttığı ifade edilmektedir.

Kapilast düzenin ‘az masrafla çok kar’ elde etme amacıyla gerekli ve zorunlu olan sağlıklı çalışma ortamı oluşturulmaması, güvenlik önlemlerinin alınmaması ve belli periyotlarda sağlık kontrollerinin yapılmaması insanı yok saymaktadır. Önlemlerle engellenebilecek iken ihmallerle meydana gelen ölümler birer ‘iş cinayeti’dir. İş cinayetleri  ile ilgili davalara  baktığımızda ne yazık ki patronların ve denetleme ile görevli yetkililerin lehlerine çıkan sonuçlar görmekteyiz. Örnek olarak 301 kişinin ölümü ile ilgili açılan  Soma davası kararları incelenebilir.

Gözardı edilmeyecek bir diğer konu kayıt dışı istihdamdır.  Bu sosyal güvenlik, sağlık gibi bir çok haktan mahrum olmak demektir. Özellikle tarım ve mevsilik işlerde olmak üzere çalışan kadın ve çocukların; ucuz iş gücü için güvencesiz çalıştırılan göçmenlerin karıştığı kaza ve ölümler kayıtsız çalışma nedeniyle istatistiki verilere de yansımamaktadır.

Sosyal güvenlik, sağlık ve yaşam hakkı dikkate alınarak insanı önceleyen çalışma ortamları oluşturulması gerekmektedir.  Gerekli tedbirlerin alınması ve denetimlerin yapılması ise yetkililerin sorumluluğundadır. İstenirse emek sömürüsünün son bulduğu, her bireyin standart yaşam kalitesine kavuştuğu bir dünya mümkün olur.
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü kutlu olsun..
Sibel BOZ
Latest posts by Sibel BOZ (see all)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı