Köşe Yazıları

DEMOKRASİ; ÇOĞUNLUKÇU MU? ÇOĞULCU MU?

Demokrasi deyip geçmeyelim. Demokrasinin bu iki yüzünü, daha farklı bir deyimle iki ucunu tam anlamı ile bilmek ve gündemi öyle yorumlamak gerek.

Çoğunlukçu demokrasi: Halk çoğunluğunun oyları ile adına yetki alanların, kayıtsız ve şartsız yani sınırsız hâkimiyetine dayalı bir rejimdir. Bir başka deyişle parlamentodaki parmak sayısının tam hâkimiyetine dayalıdır.  Bir anlamda da çoğunlukçu demokrasi sayısal bakımdan kalabalık olanın üstünlüğünün savunulması yani sayısal bakımdan kalabalık olanın diğer azınlıklara/farklı düşünenlere hükmetmesi demektir.

Yani, çoğunluğun seçtiklerinin/çoğunluğun temsilcilerinin azınlığa tahakkümüdür. Hatta çoğunluğun hangi amaçla kendilerine oy verdiğini bile düşünmeden kendi arzu ve istekleri doğrultusunda, kendilerini milli irade yerine koyarak tahakküm kurmaktır.

Çoğulcu demokrasi: Halk çoğunluğunun oyunu alanın toplumu/devleti yönetmesi olarak tanımlanıyor olsa da, çoğunluk adına yönetimi elde bulunduranlar her istediklerini yapabilen mutlak ve sınırsız bir irade değildir.

Yani, çoğunluğun seçtikleri/çoğunluğun temsilcileri azınlığın hak ve taleplerine sessiz/kayıtsız kalamaz.  Hatta çoğunluğun hangi amaçla kendilerine oy verdiğini bilerek kendi arzu ve istekleri doğrultusunda değil muhaliflerin tepkilerini ve taleplerini de dikkate alarak milli irade adına görev yapmasıdır.

Özetle;

Çoğunlukçu Demokrasi iktidara oy vermemiş olanların hiçbir rolü olmadığı yani muhalefete oy verenlerin her zaman çoğunluğa boyun eğdiğinin ya da eğmek zorunda olduğunun kabul edildiği bir rejimdir. O nedenle de tarih boyunca diktatörler sandığı bu anlamda kullanmışlardır.

Çoğulcu Demokrasi ise azınlığın çoğunlukla eşit olma ana hakkına sahip olduğunu ve muhalif olmanın gerektirdiği farklı davranışta bulunabilme hakkını ülke yasaları çerçevesinde ve uluslararası hukukta tanımını bulan şekli ile tanımaktır.

Kısacası, Çoğulcu Demokrasi evrensel anlamdaki kişi hak ve hürriyetlerinin vazgeçilmez ve kaçınılmaz güvencesidir.

Atatürk ve arkadaşlarının bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesi sonrası kurduğu Türkiye Cumhuriyeti; çoğunlukçu demokrasinin değil çoğulcu demokrasinin kabullenildiği bir yapı ola gelmiş ve dolayısı ile ülkemizde çağdaş özgürlükçü, insan hak ve inançlarına saygılı bir rejim oluşturulmuştur.

Bu nedenle bizim için demokrasi sadece oy vermekle açıklanamaz. Biz sandık egemenliğine dayalı, sadece oy verilen bir demokrasi istemiyoruz.

Biz çoğulcu demokrasi istiyoruz.

Atatürk Türkiye’si çoğulcu demokrasinin ülkesidir.

Çağdaş anlamda demokrasi yani Çoğulcu Demokrasi;

Toplumda ki farklı halk ve sınıfların yönetimde eşit söz sahibi oldukları seçim ve yönetim biçimidir. Öyleyse ne oluyor. Sandık yani seçim tamamda seçilen yönetim çoğulcu zihniyeti taşıyacak. Yani herkesi, her ferdi eşit görmeyi kabul edecek.

Bu bilgiler ışığında baktığımızda, iktidarı yönetenler on üç yıldır demokrasiyi çoğunlukçu demokrasi olarak algılamış ve öyle uyguluyor olduğu görünmektedir..

Daha öncekinin Başbakan’ın olduğu gibi şimdikinin de olur olmaz her şeye kükremesinin ve yüksek perdeden konuşmasının başka açıklaması yok gibi.

Bu davranış biçimini “Milli irade böyle istedi, bize yetki verdi, demokrasilerde hesap sandıkta görülür.” gibi sözlerle açıklamak bir yere kadar anlaşılabilir/hoş görülebilir ve fakat

“Ben bilirim.”,

“Sen kimsin?”,

“Sana mı soracaktık?”

Kurum ve kuruluş yöneticilerinin kendi alanlarındaki yanlışlara dair eleştirilerinde ise “Siyaset yapacaksan, cüppeni çıkar.” tarzı çıkışlar çoğunlukçu demokrasi anlayışı temelinde çıkışlardır.

Son söz;

Genel olarak genç kardeşlerimin kullandığı tarzdaki birkaç kelimeyi kullanarak soruyorum.

-İktidar olarak icraat yapmak ve icraatımı anlatmak benim hakkım. Beğenmiyorsanız hesabı sandıkta kesersiniz demenin gideri vardır.

Tamam, anladım da;

-Kime, neye bu atarlı haller.?

Saygı ve sevgilerimle

Latest posts by Recep Çalı (see all)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı