Köşe Yazıları

KENT KÜLTÜRÜ VE SANAT

Sanat,

Kültür sanat etkinlikleri olumlu ve yapıcı ise, sosyal gelişmelere katkısı olur. Kültür sanata zaman ayıran insanlar, katıldıkları etkinliklerde yeni öğrenimler kazanırlar. İnsan olmanın farkındalığını ve ayrıcalığını yakalarlar.

Bu etkinlikler, insanın kendisine, diğer insanlara,çevresine, yaşadığı dünyaya olan bakışını düşüncesini gözden geçirip yeni bakış açıları bulmasını sağlar.

Kent kültürü ile ilk karşılaşan insan kendisi ile de yüzleşir .Bu yüzleşmeler bize,’’demokrasi’’kavramını anlamamıza ,bu kavramın içini doldurup yaşantımızın parçası haline gelmesine olanak verir.

Kent kültürü, ‘’kilim tezgahı’’gibidir.Ayrı ayrı renkteki ipleri bir tezgahta toplar,kurallar içinde ipleri, sanatın görkemiyle buluşturur,işler, birbiriyle uyumlu desenlerle bir bütün oluşturur. Böylece  kent yaşamının devamlılığını sağlar.

Sanatın ve sanatçının, ufkunu kapatmayan düşüncelere sahip olmak insani bir ayrıcalıktır.Ufku açık sanatçıları,içinde yaşadığı toplumla,buluşturacak olan,yerel yönetimlerin öncülüğüdür.

                Bu sanatçılar,toplumdaki ayrılık ve kopuklukları onarmak ve bütünü korumak için,’’sevgiyi,dostluğu,kardeşliği ve barışı ‘’dokumak adına ‘’kent kültürü’’tezgahlarında yerlerini alırlar.

Zihnimiz ufkumuz açık olsun…

Latest posts by Taliye Kaya Koşdemir (see all)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı