Köşe Yazıları

KISA KISA

PEDOFİLİ

Pedofili ile ilgili bir yazısı sosyal medyaya yansıyan yazar ABD’de mevcut “kirli gerçeklik” akımını izlediğini belirtti. “Bu eleştirileri iyi yazar olmam sebebiyle alıyorum.” şeklinde bir açıklama da yaptı. Yayın evi sahibi sonradan yaptığı açıklamada görüşünü değiştirerek kitabı okumadığını belirtmiş. Sonrasında farklı üç yazara dair pedofili içeren yazılarda paylaşıldı. Yazısını kutsayarak başarılı yazar olmasına bağlayan sevgili yazara bir söz hatırlatılmalı: “Ben sana iyi bir yazar, iyi bir vali olamazsın demedim. ….”  Her başarı başarı değildir.  Bizim okuduğumuzda utandığımız işleri hiç utanmadan kaleme alıp bununlada övünüyorlar ya ne denebilir bilemiyorum.
ZALİMSİN DÜNYA
Eril usun sebep olduğu güç mücadeleleri, zulümler olağan hızıyla devam ediyor. Çaya şeker atmak gibi zararlı ama alışkanlık haline gelmiş ve normalleşmiş tutumlarımız. Bakıyor görüyor ama hep böyleydi diyip geçiyoruz. Artık ölümler bile sıradan siyasi olarak gündem yapmamızı gerektirmiyorsa… Konuşmadıklarımız ise çok daha fazla… Kadınlar, çocuklar, bebekler… Dünyanın her noktasında ayrı bir zulüm sürüyor.
Kanser tedavisi görmek için yurt dışına çıkışında pasaport engeliyle karşılaşan KHK’lı Prof. Dr. Haluk Savaş’a doktorların yaşamı için verdiği süre 39 aydı. Sosyal medyada 39 aydan sadece 9 ayının kaldığını, yargılandığını ve suçsuz bulunduğunu ama pasaportunu alamadığını duyurmuştu. Doktorlar yurt dışında uygulanmaya başlayan yeni bir teknik tavsiye etmiş ama gidemiyordu. Medyada haksızlığın gündem olmasıyla  ona özel istisnai olarak pasaportunu aldı. Peki ya sorgulama geçirmiş aklanmış yada sorgulama dahi geçirmemiş binlerce insan hâlâ neden vatandaşlık haklarından mahrum?
YSK KARARLARI
YSK gerekçesinde sandık kurulları oluşumu ve kayıp belgeleri göstererek seçimi iptal etmişti. Konuya dair sandıklar belliydi halbuki. Şimdi ise iptal edilen seçimde iptale sebep olan atamaları yapan görevlilerle yola devam denildi. Soruşturma geçiren bir görevli ise örgütlü suçlardan sorgulanıp isimlerimiz çete olarak basında dolaştırıldıktan sonra bu görevi yeniden yapmaları istenmesine bir dilekçe ile itiraz etmiş. “Bu görevi daha iyi niyetli, daha namuslu, daha dürüst kişilere yaptırmanız ülke menfaatine daha uygun olmaz mı?” O kadar hakaretten sonra niye görev veriyorsun (?) demenin oldukça ağır bir biçimi  bu olsa gerek.
POPÜLER KÜLTÜR
Videolar günümüz trentlerinden. Her platformda karşımıza çıkıyor ve eğlendiriyorlar. Geçenlerde bir videoda nineler sokak sanatçılarının yaptığı müzik karşısında oynuyordu. İçlerinden geldiği gibi. Mesaj şuydu sanki: “Kendin ol. Kollarını aç ritme uy. Kim bakıyorsa baksın.” Etraftaki bakışları düşünmeden kendini müziğin akışına bırakmak gibidir an. Evet, kendin ol. Ne düşünüyorsan kelimelere dök mesela. Yarın o bakışlar seninle olmayacak. Sen önemsiz olanı önemli atfetme. Zaman hızla geçiyor. Etrafta birşey yokmuş gibi kendi doğrunu yaşa. Unutma ki var gibi gözüken birçok şey yok aslında.
RAMAZAN BAYRAMI
Ah sevdiğim. Ne çok zaman oldu senden uzağız. Sen geldin güzelleşti dünya. Sen gittin tatsız tuzsuz…
Bir Kur’an ayı daha bitti onsuz ve biz bayrama kavuştuk. Hep temenni ediyoruz “İslam alemine huzur, birlik, adalet getirsin.” Artık okuduğumda hep bir sorgulamaya giriyorum. Bu temenniler gökten kar gibi yağacak mı sanıyoruz, biz tutup yüceltmezsek.
Birlik olsun istiyorsak değişmez kaideleri ayaklar altından alıp biz yücelteceğiz. Adalet istiyorsak haksızlık yapmayacağız. Huzur istiyorsak vicdanımız rahat olacak. İslamı yüceltmek istiyorsak Kur’an da geçen kavramları üzerimizde biz taşıyacağız. Yapabilirsek ne âlâ. Yapamadığımız şeyleri ise dillendirmeyelim ki anlamını kaybetmesin. Dillendirildiğinde inandırıcılığı kalsın. Öyle değil mi? Bayram bizlere hayır getirsin. Açık kapılar bulup zihinlerimize sızsın ve hayatımızda yeşersin… Kalın sağlıcakla..
Sibel BOZ
Latest posts by Sibel BOZ (see all)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı