Köşe Yazıları

YEREL MEDYA

Yorum ve yaklaşımı aynı olan, ancak kitlelere ulaşma ve yayın alanının oluşturduğu satıh ve periyod yerel ile ulusal medya arasındaki açıyı oluşturur. Oysa günümüz sanal medya imkânları bu farkı minimum ölçülere indirmiştir.

Hal böyle iken, tanıtım yerelden ulusala doğru olması gerekirken, yurdumuzda genellikle ulusaldan yerele bir tanıtım ve çalışma furyası vardır. Bir belediye düşünün kendi icraatlarını görev alanına tanıtması gerekirken, ulusal medya da boy göstererek, ilçe kaynaklarını kendi şahsi tanıtımına harcar. Oysa o bölgedeki yerel gazeteci; esnafın, memurun, halkın her gün gördüğü ve selamlaştığı kişi olmasına rağmen ne hikmet ise fi tarihindeki başkan görmezden gelirdi.

Geldiğimiz şu günde örgütlenen ve kendi derneğini kuran “Kartal gazeteciler Derneği”, ilçemizdeki gazeteciler arasındaki ötekileştirmeye ve buna çanak tutanlara dur deme iddiası ile ortaya çıktı. Kartal Belediye Başkanı Sayın Gökhan Yüksel’in hassasiyet ve demokratik yaklaşımı ile ortadan kaldırılan engelleyici ve ötekileştirici davranışa son verilmiştir. Bu yaklaşım Kartal Gazetecileri arasında memnuniyetle karşılanmıştır.

Emeğin kutsallığı göz önüne alınarak, herkesin alın terini döktüğü, işinde karşılığını almak en doğal haktır. Hak ve adalet duygusu içinde yaşamak varken, vicdan sahibi yönetici ve gazetecilerin ilkeli davranacağına yürekten inanıyorum. Kartal Gazeteciler Derneği olarak, gerek kuruluş amacımızda belerttiğimiz gibi ve gerekse insani duygu ve merhameti şiar edinmiş, kapısını tüm ilkeli gazetecilere açık tutmuş ve tutmaya devam edecektir. Bölgemizdeki diğer Gazeteci dernekleriyle, mesleki duygu ve ahlakı doğrultusunda çalışacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Kartal Gazeteciler Derneğini kuruluşundan dolayı kutlayan, ziyaret eden, ziyaretlerini kabul eden ve derneğimize karşı etik davranan herkesi yürekten kutlarız. Tetikçiliğe, şantaj ve dilenciliğe karşı olduğumuz herkesçe bilinsin. Gazetecilik mesleğine yakışır bir bilinç, yaklaşım ve uygulama içinde olacağız. Bizi tercih eden tüm meslektaşlarımızı ilkeli duruşumuza davet ederiz.

Kartal Belediyse Başkanı Sayın Gökhan Yüksel ve ekibine, seçildiği ilk günden bu güne kadar bizlere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Tüm gazete ve gazeteciler arasındaki ayırıma son vermeleri meslektaşlarımız tarafından takdirle karşılanmıştır.

Tüm halkımızın Mübarek Ramazan Bayramını Kutlarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı