DOLAR 31,0197 0.04%
EURO 33,7757 0.58%
ALTIN 2.023,670,28
BITCOIN 16089591,41%
İstanbul

AÇIK

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

.
..
“ADD KARTAL LOZAN ANTLAŞMASININ 97.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI”
  • Özde Haber
  • Gündem
  • “ADD KARTAL LOZAN ANTLAŞMASININ 97.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI”

“ADD KARTAL LOZAN ANTLAŞMASININ 97.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI”

ABONE OL
24 Temmuz 2020 14:29
“ADD KARTAL LOZAN ANTLAŞMASININ 97.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“ADD KARTAL LOZAN ANTLAŞMASININ 97.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI”

Lozan Antlaşması 97 yaşında

Türkiye’nin bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması, 97 yaşında Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi basın açıklaması yaptı.

Kartal Ankara Cadesinde bulunan Dernek binasının önünde gerçekleşen basın açıklaması, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı .
Basın açıklamasını Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube başkanı Kemal Aslan tarafından yapıldı.

Lozan antlaşmasının 97.yılı nedeniyle düzenlenen basın açıklamasına ,Kartal Belediyesi Başkan yardımcılarından İmam Aydın, Hüseyin Tozkoparan ,Cengiz Türkmen,İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Fuat Onbaşılı,İYİ Parti Kartal Belediye Meclis Üyesi Mukadder Gürcan, İYİ Parti Kartal ilçe yönetim kurulu üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Kemal Aslan ve yönetim kurulu üyeleri, Kartal gazeteciler Derneği Başkanı Selim Akdoğan ve yönetim kurulu üyeleri, Kartal belediyesi Kartansaş Aş.Yönetim kurulu üyesi Sevim Erdoğan ,Kartal Demokratlar Birliği Başkanı Sedat Özkan, STK Temsilcileri katıldı.

“ŞEHİTLER İÇİN LOKMA DAĞITIMI”

Basın açıklamasında,Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi tarafından Şehirler için Kartal Ankara caddesine kurulan lokma aracında Kartallı vatandaşlara lokma dağıtıldı.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı,

BÜYÜK TÜRK MİLLETİ !
Lozan Barış Antlaşması, Türk Devletinin çağdaş dünya ülkeleri tarafından tanınmasının belgesidir. Batının önde gelen devletlerine karşı kurtuluş savaşı veren yeni Türkiye Devletinin kuruluşunun ve varlığının uluslararası antlaşma ile tanınmasıdır. 10 Ağustos 1920’de imzalanan Sevr Antlaşması sonucunda, Türk ordusu dağıtılmış, Anadolu İngilizler, İtalyanlar, Fransızlar, Yunanlılar, Ermenilerce işgal edilmiş, Devlet fiilen yok edilmiştir.
Büyük Millet Meclisi, işgale karşı başlayan Kuvayı Milliye direnişini örgütleyerek, bir yandan ordu kurmaya çalışmış, bir yandan işgalcilerle her cephede savaşmış, öte yandan da Padişah ve işgalcilerin desteklediği isyancılarla savaşmıştır. Türklerin efendisi olmak isteyenler, Atatürk’ün dediği gibi “geldikleri gibi gitmişlerdir”.
Sevr ve işgalle amaçlarına ulaşamayıp, Kurtuluş Savaşında yenilen emperyalistler, Lozan masasında her türlü dayatmayla Türk tarafına yeni bir Sevr onaylatmak istemişlerdir. Hatta, bu süreçte İngiliz temsilcisi İsmet Paşa’ya: “Konferansta bir neticeye varacağız. Ama memnun ayrılmayacağız. Hiçbir dediğimizi kabul etmiyorsunuz. Hepsini reddediyorsunuz. Ne reddederseniz cebimize atıyoruz. Memleketiniz haraptır ve imar etmek için paraya ihtiyacınız vardır. Bir gün para için kapımıza geldiğinizde, bütün bu reddettiklerinizi birer birer çıkarıp önünüze koyacağız” demiştir.
Başta İngiltere olmak üzere, Lozan’da taraf devletlerin, savaşta kaybettiğini masada almak için her türlü dayatmalarına rağmen, Misak-ı Milli’yi ve ulusal bağımsızlığımızı bütün dünyaya kabul ettirdik. Bu, İsmet Paşa başkanlığındaki Türk heyetinin ve tam desteğini aldığı Ankara Hükümeti’nin ilkeli ve dik duruşuyla sağlanmıştır.
Lozan Konferansındaki dayatmaları, görüşmelerin çok uzun, çok tartışmalı geçmesini, kesintilere uğramasını ve adeta bir diplomasi savaşı olmasını Atatürk şöyle dile getiriyor: “Lozan barış masasında görüşülen konular, üç dört senelik yeni bir dönemle sınırlı kalmıyordu. Konferansta yüzyıllık hesaplar görülüyordu. Bu kadar eski, bu kadar karışık, bu kadar pis hesapların içinden çıkmak, elbette o kadar basit ve kolay değildi.”
Yoksunluklar içinde, akıl almaz bir gayretle verilen üç buçuk yıllık Kurtuluş Savaşı’nın sonucu ve Türk tarafının istekleri Lozan Antlaşmasıyla taraf devletlere kabul ettirilmiştir.
Tarihte eşine az rastlanır, dokuz ay gibi çok uzun ve zorlu geçen süreç 23 Temmuz 1923’de noktalanmıştır. Lozan’da Misak-ı Milli sınırlarımız kabul edilmiş, tüm kapitülasyonlar kaldırılmış, siyasi, ekonomik, askeri, hukuki, kültürel ve benzeri konularda, Türk Devletinin tam bağımsızlığı kabul edilmiş ve yeni Türk Devleti’nin egemenlik hakları tanınmıştır.
“Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferler ile taçlandırılamazlarsa elde edilen zaferler kalıcı olamaz” diyen Atatürk, o Anadolu bozkırında, o yokluklar içinde, dışarıya avuç açmadan memleketi yeni baştan kalkındırırken, dış borçlar ödendi, yabancı şirketler paraları ödenerek millileştirildi. Ekonomik kalkınma ‘borç alan emir alır’ ilkesi doğrultusunda dışa bağımlı olmadan kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirildi.

BÜYÜK TÜRK MİLLETİ !

Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız.
Lozan’ın 97. yıldönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve Milletimizin önünde bir kez daha ant içiyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Uyarıyoruz, Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Orta çağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz.
Saygılarımızla
Kemal ASLAN
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ
KARTAL ŞUBE BAŞKANI

HABER FOTO :NURAY YILMAZ

Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.