DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2156241-0,22%
İstanbul
20°

AÇIK

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

..
Adli Yıl Açılışında Avukatlar Kadıköy’de Bir Araya Geldi

Adli Yıl Açılışında Avukatlar Kadıköy’de Bir Araya Geldi

ABONE OL
5 Eylül 2022 00:13
Adli Yıl Açılışında Avukatlar Kadıköy’de Bir Araya Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu tarafından 2022-2023 Adli Yıl Açılışı için Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi’nde bir tören düzenlendi. CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Aysemin Gülmez’in konuşma yaptığı törene çok sayıda avukat katıldı.

“Umarım hukuk devletinin kurallarına herkesin uyacağı bir siyasi döneme geçeriz.”

Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı şunları söyledi:  “Belediye Başkanı seçildiğim gün cübbeyi, yasa gereği çıkarmam gerekiyordu. Bir tek evlendirme dairesinde nikâh kıyarken cübbe giyiyorum. Onun haricinde özlemle o cübbeyi saklıyorum. Bugün Dünya Barış ve adli yılın açılış günü. Barışın olmadığı yerde hukuk ve adaletten söz edilmez. Hukukun ve adaletin olmadığı yerde de barıştan söz edilmez. Umarım çok kısa bir süre içerisinde hukukun her alanda tecelli edeceği hukuk devletinin kurallarına herkesin uyacağı bir siyasi döneme geçeriz. Sizin mücadelenizle, sizin katkılarınızla bunu başarabileceğimize inanıyorum.” dedi.

“Eşitlik, özgürlük, adalet akıl ve ahlak bağlamında hepimiz yan yanayız”

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu konuşmasında avukatlarla genellikle adliye koridorlarında hakkında açılan davalar sürecinde bir araya geldiğini, avukatlık mesleğini icra edenlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede yeniden adaletin, yeniden hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi için hepimize ne kadar büyük görev düştüğünü biliyoruz. Bir araya gelerek herkes için adaleti ve herkes için hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için, çalıştığım yer farklı olsa da siyasi bakışımız, partilerimiz farklı olsa da bu ülkeye ahlak ve adalet bağlamında yan yana, inanarak, korkmadan ve yılmadan mücadelemize olan inancımızı tazeleyeceğimiz bir gün bugün. Eşitlik, özgürlük, adalet, akıl, ahlak bağlamında hepimiz yan yanayız.” dedi.

“Bilgimizle, özgüvenimizle, hukukçu kimliğimizle seçim güvenliğini sağlayacağız”

Buluşmaya katılan CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek sandık örgütlenmesi ve avukatların sandık başlarında görev almalarıyla ilgili İstanbul’un Türkiye’ye çok güzel bir örnek olduğunu dile getirdi ve şunları söyledi: “Bizler bilgimizle, özgüvenimizle, hukukçu kimliğimizle seçim güvenliğini sağlayacağız. Bunun için Hukuk Komisyonlarımızı güçlendiriyoruz. Yapacağımız çok iş var. Yargının kurucu unsuru olan savunmayı ve baroları anayasanın içine koyacağız. Anayasada yer alacak savunma ve avukat. Çoklu baro uygulamasına son vereceğiz. Barolarda temsilde adalet sağlayacağız. Bunların hepsini hep birlikte gerçekleştireceğiz.’’ dedi.

 “Adil, hak temelli, hukuku içselleştirmiş bir Türkiye için hep birlikte mücadele edeceğiz”

Yargı eliyle muhalif insanların cezalandırıldığını ve haksız, hukuka aykırı kararların yargı tarafından verildiğini ifade eden CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Aysemin Gülmez ise şunları söyledi: “İktidara muhalif kişilerin aleyhine açılan davalarda hakim meslektaşlarımızın karar vermekte zorlandıklarını, hatta yasalara ve vicdanlara aykırı kararlar verdiklerini üzülerek deneyimliyoruz. Hakimlik, savcılık gibi kıymetli makamları işgal eden ancak hakimlik, savcılık yapma yetisine, bilgisine sahip olmayan onlarca hakim ve savcı var. Usul bilmeyen hakimlerden davanın esasıyla ilgili adil bir karar vermesini bekler durumdayız. Seçimler ile birlikte iktidar elbette değişecek ve uzun yıllardır ağır yaraları olan yargımız; etkin, bağımsız ve tarafsız bir kimliğine kavuşacak. Adil hak temelli, hukuki içselleştirilmiş bir Türkiye için hep birlikte mücadelemizi büyüteceğiz.” dedi.

 “Demokrasi mücadelemizi yükseltmemiz gerekiyor”

İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu ise; “Avukatlık, eğer bu ülkede bir yargı bağımsızlığı sağlanamıyorsa yapılamaz. Avukatlık eğer bu ülkede gerçekten bir hukuk devleti olması mümkün olamıyorsa yapılamaz. Bunu bilen bunun hem siyasette hem de belki bir demokratik kitle örgütü sayılması gereken baro içerisinde güçlendirilmesi hepimiz için yaşamsal bir anlam ifade ediyor. Bunun için de temel nokta demokrasi mücadelesi. Demokrasi mücadelesini yükseltmemiz gerekiyor.” dedi.

Yaklaşık 1000 avukatın katılımı ile CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu tarafından düzenlenen buluşmada Gezi tutsağı Can Atalay’ın dayanışma mesajını da CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkanı Av. İsmail Emre Telci okudu.

Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.