KartalKültür SanatMagazinManşet

Gazetecilikte insaf ve vicdan önemli

,

Bugün 10 Ocak çalışan gazeteciler günü. Ülkemize has olan bugün, gazete patronları ile çalışanlar arasında yaşanan sosyal haklar, çalışma koşulları ve ücretlerin azlığından doğmuştur. Günümüzde hala aynı sorunların yaşandığı bu meslek grubunda yaşam ve özgürlüğe yönelik bir düzleme görülmedi.

Yaptığı haberden dolayı haksızlığa uğrayan onlarca gazeteci yanında, adeta el üstünde tutulan ve her çeşit ayrıcalığa sahip birçok gazetecinin varlığı üzücü. Siyasal iktidar ve bazı ekonomi lobilerinde varlık gösteren bu kişilerin hedefi yine meslektaşları oluyor.

Bir mesleğin en öneli koruyucu gücü o mesleği icra edenlerden gelir. Eğer mesleğini çıkar ve birilerini yüceltmek için kullanıyorsa, en büyük zararı onlar veriyor demektir.

Gazeteci olmak için, önce insan olmak gerekir. İnsaf ve vicdanın olmadığı bir haberin birilerine hizmet etmekten başka bir işe yaramadığını hepimiz biliriz.

Üç kuruş kazanma uğruna doğru ve objektif haberden ayrılan bir gazeteciyi düşünmek istemiyorum. Gazetecilik mesleğinde örgütlenmenin ne kadar zor ve önemli olduğunu, bu örgütleri sürdüren dernek ve platform yöneticileri bilir.  Kazanımları bölüşmeyen ve sadece kendi çıkarı peşinde koşan birilerini gazeteci saymak saflık olur. Bu nedenle birliğin, beraberliğin ve örgütlü çalışmanın öneminin ayrıtına varmak gerek.

Aylarca ilana alıp gazete çıkarmamanın bahanesi pandamı olmamalı. Gazetecilik bir sorulumduk ve özveri işidir. Tolumun aksayan sorunlarına kafa yormak gazetecinin çalışma alanına girer. Kaynak ve belgesi olan her haber yayınlanma ve okunmaya değerdir. Gazetecilik dedikodu, kulis ve lobicilik yapma mesleği değildir.

Bir insan ne kadar özverili, özgür ve doğru ise o derecede inanılır ve güvenilir olur. Meleğimizin birçok sorunu yanında özgürlük ve ekonomi sorunumuzun olduğu bir gerçektir. Bizler önce toplumun bilgilendirme görevini göz önüne alarak bu hizmeti sürdüren basın emekçileriyiz.

Tüm gazetecilerin 10 Ocak çalışan gazeteciler günü kutlu olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı