necdet-cam-akademi
GündemManşet

Haydar Baki Doğan ,Olayın Oluş Sebebi Kişisel Değildir

 

“OLAYIN MAGAZİNLEŞTİRILMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ “

Kartal Cemevi Vakfında basın açıklaması gerçekleşti..
Açıklamayı Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan yaptı.
Basın açıklamasında Selami Sarıtaş’a yönelik gerçekleşen saldırıyla ilgili şu ifadeler yer aldı.
Olayın MAGAZİNLEŞTİRILMESİNE izin vermeyeceğiz denildi..

 

Basın açıklamasında Sivil Toplum Kuruluşlarında destek sundu ..

Açıklamada Şu ifadelere yer verildi ;

 

BASINA VE KAMUOYUNA
Cemevi Başkanımız Selami Sarıtaş’ın kimliği belirsiz motorlu 2 kişi tarafından 05.08.2022 tarihinde akşam saat 21:30’da evinin önünde uğradığı saldırı ile ilgili tarafımızca basın açıklaması yapılmıştı .Bugüne kadar kamuoyunun gösterdiği yoğun ilgi ve destek için öncelikle teşekkürü bir borç biliyoruz.
Toplum mühendisliğine soyunan karanlık güçlerin talimatıyla işlenen bu provakatif olayının arkasındaki asıl faillerin bulunması ve yakalanması için soruşturmanın derinleştirilmesini talep etmekteyiz.
Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız. Türkiye’de yaşayan, temiz bir toplum isteyen, barış ve huzur isteyen herkesi duyarlı olmaya ve desteğe çağırıyoruz.
Toplumsal duyarlılığın devam ettirilmesini bu tür karanlık olayların ortaya çıkarılması için elzem buluyoruz.
Savcılığın ve kolluğun yoğun çalışması ile olaya karışan bir kısım failler yakalanmış yapılan soruşturma ve sorgu sonrasında 09.08.2022 tarihinde 4 ‘ü tutuklanmış 5 ise adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştır, henüz yakalanmamış firari sanık veya sanıklar mevcut olup soruşturma devam etmektedir.
Dosyada gizlilik kararı olması sebebiyle tarafımıza verilmeyen tutanak ve şüpheli ifadelerini gazetelerden öğrenmiş bulunmaktayız. Bu kapsamda edindiğimiz bilgiler çerçevesinde Cemevinin yöneticileri ve yakın çalışma arkadaşları olarak faillerin suçtan kurtulmaya yönelik akıl ve mantıkla bağdaşmayan hayatın olağan akışına aykırı, çelişkili beyanların gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
Olayın oluş sebebi kişisel değildir. Sanıkların gazetelere yansıyan beyanlarının hepsi yalan ve iftiradan ibarettir.
Olay magazinselleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Başkanımızın, kurumumuzun ve toplumumuzun itibarsızlaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Yaşanan olay son günlerde ülkenin değişik yerlerindeki cemevlerine yapılan provakatif saldırıların devamıdır. Aynı karanlık güçler tarafından planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Olaya onlarca kişinin katılmış olması, uzun bir süre planlanmış olması, cemevinden evinin önüne kadar takip edilmiş olması, darp eylemini gerçekleştiren kişilerin Cemevi başkanı Selami Sarıtaş’ı hiç tanımamış olmaları tüm bu olgular birlikte değerlendirildiğinde olayın organize olduğu anlaşılmaktadır. Yakalananların sadece suçta kullanılan kişiler olduğunu düşünmekteyiz. Suçu planlayan ve işleten asıl faillerin ortaya çıkarılması ve yakalanması halinde ancak tam bir soruşturma yapılmış olacaktır ve ancak bu durumda adaletin tecellisi mümkün olacaktır.
Olay basit bir yaralama değildir, olay organize bir olaydır. Onlarca failin yer aldığı ve planlı bir şekilde işlenmiş organize bir suç söz konusudur. Halkı kin ve nefrete sürüklemek mezhep çatışmalarıyla kaos yaratılmak istenmektedir. Elbette biz halk olarak bu oyuna gelmeyeceğiz ancak olay1 planlayan ve talimatı veren karanlık güç odaklarının ortaya çıkarılması gerekmektedir. Aksi halde bu olaylar devam edecektir. Olay yaptıran faillerin yakalanması için soruşturmanın derinleştirilerek devam etmesi hususunda yetkilileri gereğini yapmaya bu konuda siz değerli basınımızı halkımızı ve tüm kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. 11.08.2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı