DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19114791,87%
İstanbul
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

..

Kadının olmadığı yerde adalet olmaz

ABONE OL
7 Mart 2021 16:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öncelikle insanların yaşam hakkına saygı duymak gerekir. İnsan haklarının olmadığı yerde kadın yada erkek haklarından söz etmek mümkün değil. İnsan yaradılışından günümüze hep yaşam hakkı peşindi koşarak mücadele vermiştir. İlkel tolumdan modern toplumlara geçiş kolay olmamış, savaşlar, istilalar ve göçler her çağda insan hayatında çok önemli yer tutulmuştur.
Günümüz toplum yaşamına bakınca, uzun ve zorlu bir mesafenin kaydedildiği bir gerçek. İşte bu gerçek içinde kadın ve erkek başroldeyken hep kadınlar 2. Sınıf vatandaş olarak yaşam içinde yer almıştır.
Günümüz insan yaşam anlayışında kadın erkek eşit dense de yaşamın birçok alanında bu sav düşünceden öte geçmemektedir. O nedenledir ki, 18. Yüzyılda başlayan kadın hakları hareketi, birçok ülkede hala ilkel bir anlayışla devam etmektedir.
Oysa günümüz kadını; eğitim, bilim ve hayatın birçok alanında erkekle eşit hatta ileri noktalara ulaştığı bir gerçek. Ama ne hikmetse hep haksızlığa uğrayan, kota uygulanan, düşük ücretle çalışan, evinin en ağır yükünü taşıyan kadınlar oluyor.
Nazım Hikmetin şu dizelerdeki kadınımız; “Ve kadınlar bizim kadınlarımız: Korkunç ve mübarek elleri, İnce, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle, Anamız, avradımız, yârimiz. Ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen. Ve soframızdaki yeri, Öküzümüzden sonra gelen…” Sofrada öküzden sonra gelen kadınlarımız…”
Büyük şair Nazım Hikmet bu dizeleri yazarken eminim, sadece Türk kadının değil, bütün dünya kadınlarını, içinde bulundukları haksızlık ve ötekileşmeleri dile getirmiştir. Kadın hakları adına haması söylemlerle eşitlik ve hukuktan söz edenlerin bir kez daha oturup acınası tolum halimize bakmaları gerekir. Her yıl yüzlerce kadın katlediliyor. İşkence, tecavüz ve aşağılanmaya maruz kalıyor. Bütün bunlar olurken “Dünya Kadınlar Günü” kutlamalarında boy gösteren, nutuk atan, karanfil dağıtanların adil olması gerekir. Adalet olmadığı yerde, eşitlik, hak-hukuk ve sevgi de olmaz.
Yönetimlerinde kadına yer vermeyen, birimlerinde kadını en alt kademede tutan, işe, aşa enson kadını gören bir anlayıştan kadın haklarını beklemek saflık olur.
Sadece ülkemizde değil tüm dünyanın bu iki yüzlülükten vaz geçmesi gerekir. Eğer birine ana, eş, sevgili, bacı diyorsanız lütfen onu aşağılamadan, yüceltin. Ona insan olduğunu ve erkeklerle eşit olduğunu hatırlatın ve bu düşünceye katılın.
Tüm Dünya kadınlarının günü kutlu olsun.

Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.