DOLAR 31,0208 0.04%
EURO 33,7846 0.6%
ALTIN 2.024,610,33
BITCOIN 16016490,61%
İstanbul

AÇIK

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

.
..
KURUMLAR VE YÖNETİMLER

KURUMLAR VE YÖNETİMLER

ABONE OL
11 Haziran 2020 13:24
KURUMLAR VE YÖNETİMLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurumlar denince aklımıza birçok hizmet ve yönetim birimi gelir. Yönetim platformlarından oluşan ve özellikle yerel yönetimlerde ciddi sonuçlar doğuran yarı özerk geniş halk kitlelerini yöneten birimlerdir. Diyer bir deyimle belediyelerdir.

Büyük şehirlerde bulunan ilçe belediyelerinin bağlı olduğu merkez belediye aynı zamanda Büyükşehir Belediyesidir.

Kanunlarla yerel yönetimlerin daha iyi hizmet vermesi için onları bir merkezi yönetime bağlayarak bu oluşumu gerçekleştirmiştir.

Tüm idari oluşumlarda olduğu gibi, belediyeler bir başkan, ona yasal anlamda uygulama yolunu açan belediye meclisi ve yönetim birimlerinden oluşur.

Bu yönetimin başındaki belediye başkanı ve ona yasal dayanağı sağlayan Belediye meclis üyelerini yöre halkı oyları ile seçilir. Bir anlamda seçilmiş ve atanmışlardan oluşan bu idari sistem, bölge halkının yasalar önünde eşit olmasını sağlayarak yönetirler.

Siyasetin olduğu her yerde yönetimlerde zafiyetlerin olduğu bir gerçek. Yönetimler kendi içinde bir orkestra gibidir. Bu orkestranın bir biriminde farklı ses çıkarsa ahenk bozulur.

Belediye Başkanı bu organizasyonun tek sorumlusu ve yasa uygulayıcısıdır. Yukarıda belirttiğim gibi gücünü yönettiği halk ve belediye meclisinden alır.

Atanmışlara gelince; her Belediye Başkanı yönetimde uyum sağlayabileceği halk adına daha verimli bir çalışma grubu oluşturur. Bu çalışma grubu içinde belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, iştirak şirket başkanları, bölüm şefleri ve çalışanlar olur.

Buradaki yöneten ve yönetilenler arasında amacını aşan her uygulama olursa, belediye başkanı ve onun çalışmasına engel teşkil eder. Bu hiyerarşisi içinde, bir çalışanın başkan gibi davranması ya da böyle bir amaca hizmet etmesi, halk içinde kabul görmez.

O nedenle bu organizasyon içinde yer alan herkesin belediye başkanı ile uyum içinde olması gerekir. Hiçbir zaman ve hiçbir yerde yetki, uyumluluk ve saygınlık ölçüsünün aşılmaması gerekir.

Dileriz çevremizdeki belediyelerin tek amaçları halka hizmet olur. En iyi belediye katılımcılarını ötekileştirmeden, çağın gereklerine göre ve belediye imkânlarını halkı için en iyi şekilde kullanandır.

Herkese iyi çalışmalar diliyorum

Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.