Kültür Sanat

PANDEMİ DE SOSYAL MEDYA

Her sabah evimizden çıkıp okula ve işe gittiğimiz günler birden ansızın biterek,evde korkulu bir bekleyişe geçtik.

Her akşam haberlerde artan vaka sayılarını görünce endişelerimiz artmaya devam etti.Toplumun büyük bir kesimi korkuyla ve sağduyuyla kurallara uyarken ,belli bir kesim de umursamaz davranmaya devam etti.

Evde kalanlar, çalışmaya devam edenler derken bu süreçte bence en sıkıntılı kesim çocuklar oldu.Sıkıntıya sebep olan çocuklar değil onların içinde bulundukları durum.Hepsi evlerine hapsoldu.Okullarından,sosyal hayatlarından uzak kaldılar.Biz yetişkinlerin bile ilk kez karşılaşıp aksiyon filmine benzettiğimiz bu durumu, çocuklar daha sakin karşıladılar ve yetişkinlere göre daha uyumlu davranıyorlar.Bir anda değişen hayatımızda sosyal medya kullanımız bir hayli arttı. Eskisi gibi gezdiğimiz yerleri paylaşamasak bile evde yaptığımız ekmekler,tatlılar börekler derken sosyal medya yemek tarifleri sitesine döndü.Birde en çok ölüm haberleri yer aldı.Anında coronodan öldü,kalpten öldü paylaşımları epey dolaştı.Bu süreçte bence paylaşılan ve insanı gerçekten covid-19 gündeminden uzaklaştıran en güzel gün Anneler günü oldu.Sayfa sayfa annelerimizi,çocuklarımız paylaştık.Sosyal medyaya bir güzellik bir canlılık geldi.Son zamanlarda yemek-börek ve ölüm haberlerinden bir hayli sıkılmışken üstüne de 65 yaş a getirilen sınırlı sokağa çıkma izni keyifli bir gün geçirmemize sebep oldu.

Bu sürecin en sıkıntılı tarafı bilinçsizce yapılan siyasi söylemler oldu. Vaka sayıları gizleniyor,ölüm sayıları gizleniyor gibi ortalıkta dolaşan asılsız birçok video yazı dolaştı.Varsayım üzerinden gidecek olursak; diyelim ki gizleniyor gerçeği söyleyince ne değişecek daha mı az sokağa çıkacaksınız?Kurallara daha mı çok uyacaksınız?Bunu söyleyenler in amacı toplumda psikolojik olarak insanların kaygısı arttırıp güvensizlik yaratmak mı , yoksa insanların kaygısından zevk almak mı?

Ayrıca öğretmenle ver imamlar için ”Vefa grubunun yaptığı işi polis ,jandarma değil ; imam ve öğretmenler yapsın” diyerek toplumun özellikle önde gelen iş insanları başta olmak üzere sosyal medyada paylaşım ve yorumlar yapıldı.

Diyanet görevlileri, öğretmenler,memurlar ve STK gönüllüleri Vefa Sosyal Destek Gruplarında gönüllü çalışmaktadırlar.

İmamlar ve öğretmenler konusunda ki bu tür boş oturuyorlar yan gelip yatıp maaş alıyorlar ifadeleri bu meslekleri itibarsızlaştırmaktır. Bu dönemde elbette ki sağlık çalışanlarımızın hakkını ödeyemeyiz ama şunu unutmamak gerekir ki her meslek kutsaldır. Çocuklarımız için çırpınan öğretmenlerimiz okulların kapalı olduğu bu günlerde gerek online programlar üzerinden gerek sosyal medya üzerinden eğitim öğretime devam etmeye çalışmaktadırlar.

Başta sağlığın olduğu, saygı ve sevginin eşlik ettiği huzurlu günler diliyorum.

Sultan Gören
Latest posts by Sultan Gören (see all)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı