Köşe Yazıları

Hüzün ve mutluğu bir anda yaşadık

Geçen hafta memleketim olan Hakkâri’deydim.  Yılların özlemi ile dost ve akrabalarımla bir araya geldik. Bir önceki hafta ise Azerbaycan’da bulundum. Bir yeğenim eğitimini Azerbaycan’da yaparak yurda Harita mühendisi olarak döndü. Tatbiki dönerken de dünya güzeli bir Azeri kızla sözlenmişti. Biz de amcaları olarak bu güzel gününde bulunmak üzere gelinimizin ülkesi Azerbaycan, yaşadığı Bakü şehrine gittik.

Orada olağan üstü bir saygı ve misafirperverlikle karşılaştık. İnsanların eğitim seviyelerinin yüksek olması ve yıllarca Rus yönetiminde kalarak özgürlüğe kavuşması adeta yeniden doğmuş gibi anlatılıyordu.

Genç Azerbaycan Cumhuriyeti hızlı bir şekilde kalkınıp güzelleşiyor. İnsanların bir birine yaklaşım ve davranışları son derece olumlu, doğrusu bu ülke insanları ile hısım ve akraba olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduk.

Azerbaycan’da gelinin ailesinin düzenlediği ve kendi geleneklerine uygun düğün gecesinde açış konuşmasından sonra gelinin amcası Nail Bey kalp krizi geçirdi. Hemen hastahaneye kaldırıldı. Bizlere durumunun iyi olduğu söylenerek düğün bitinceye kadar kimseye öldüğü his ettirilmedi. Çok üzüldük. Ailesinin gece boyunca bir taraftan hüzün, diğer taraftan misafirlerine karşı dik durması bizleri çok üzdü.

Yine aynı aile ve insanlar gelinimiz annesi ile beraber ikinci günü sabah saat 06 uçağı ile yolcu ettiler. O kadar sabırlı, metanetli ve şüküreden insanlara saygımız kat kat arttı. Tek millet iki devlet sevgi kavram ve kaynaşmasını orada gördüm. bizlere gösterdikleri nezaket ve incelikten dolayı Azerbaycan hısım ve dostlarımıza teşekkür eder, Yeğeninin düğünde son görevini yaparak hayatını kaybeden Nail Hocaya Allahtan rahmet dilerim.

Naile ve Şafak Akdoğan çiftine de ömür boyu mutluluklar dilerim. Azeri Türk kardeşliği hep var olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı