Köşe Yazıları

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÇÖZÜM SÜRECİ YENİ ANAYASA

Geçen yıllarda yapılan seçim propagandalarında, muhalefet “Demokratik, Laik, Sosyal” devlet ilkelerini önde tutarak özgürlük ve demokrasi söylemini geliştirirdi. Bu ilkeler Türkiye için kırmızı çizgilerdi.

Ak Parti  7 Haziran seçimlerine “Başkanlı, Çözüm Süreci , Yeni Anayasa” hedefi ile yola çıktı. İlk günlerde paralel vurgusu ile seçim propagandasına başlayan Ak Parti, CHP ve diğer muhalefet partilerin ekonomik konuları gündeme çekmesi ile bir anada siyasi gündem değişti.

CHP ve MHP Ak Parti ile söz düellosu sürdürürken, HDP ve Cumhurbaşkanı adeta karşı karşıya gelmiş durumda. Kimi zaman dozunu aşan söylem ve ithamlar iki taraftan da alışık olmadığımız bir siyaset çekişmesine dönüşüyor.

Bazı partilerin yöneticileri yaptıkları hitap ve sarf ettikleri sözler amacını aşsa da halkımız sağ duyulu olduğundan seçim ve siyasilerin içinde bulundukları psikolojik  durumu anlayışla karşılıyor.

Seçim çok yakında! İktidar yolunda siyasiler son kozlarını paylaşıyor. Bu seçim Türkiye’nin kaderini değiştirebilir. Bu seçim sonucunda tek parti ya da koalisyon hükümetleri bekleniyor. Ancak önemli olan Başkanlık sistemini getirecek ve anayasayı değiştirecek bir oy üstünlüğünün alınıp alınmaması.

Ülkemize, kardeşliğimize ve ulusal barışa katkı sağlaması dileğiyle bu seçimin tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı