Köşe Yazıları

ERKEN SEÇİM 22 HAZİRAN 2018

Uzun yıllardan sonra ilk defa bir erken seçime şahit olacağız. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak, Cumhurbaşkanı Sistemi ve Milletvekili seçimi siyasetin ısınmasına neden oldu.

Partilerden gelen açıklamalar, önemli bir siyasi yarışın sinyalini veriyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan seçim tarihi siyasi partilerde şaşkınlık yarattı. Öyle ki, 66 gün gibi kısa bir süre içinde bu seçime hazırlanmak zor olsa gerek.

Büyük bir ihtimal partiler merkez yoklaması ile Milletvekili aday listelerini oluşturacaklar. Asıl merak edilen İYİ Partinin seçime katılma hakkının olup olmadığı. İYİ Parti yetkililerin yaptığı açıklamaya göre 22 Aralık 2017 de yapılan parti kongresinin üzerinden 6 aylık yasal süre 22 Haziren 2018’de doluyor. Buna göre İYİ Partinin seçime girme hakkının olduğu söyleniyor. CHP ve HDP ise seçime hazır olduklarını belirtiyorlar.

Asıl önemli olan AK Parti ve MHP’nin oy potansiyelinin 50+1 geçmesi. Seçim kararının erkene alınması, mevcut siyası ve ekonomik gerilimi azaltacağı düşünülüyor.

22 Haziran 2018 seçiminin ülkemize istikrar getirmesi, herkesin arzusudur. Şimdiden hayırlı olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı