Köşe Yazıları

Ortadoğu savaşlarının Türkiye yansıması

 IŞİD’le alevlenen Ortadoğu’nun ağır kan ve barut kokusu, diğer ülkeleri de tehdit ediyor. Suriye, Irak Lübnan, İsrail, Mısır her gün biraz daha derinleşen iç savaşın acımasız yüzü ve kural tanımaz yasalar karşısında insanlar adeta kan kusuyor.

Yakın komşumuz olan Irak ve Suriye’deki birçok olumsuzluk ülkemizi yakından ilgilendiriyor. Bölgedeki şekillenme ilerde Türkiye’yi önemli ölçüde etkileyecek. Kuzey Irak’ın Iraktan kopması, Kuzey Suryedeki yeni oluşum ve Türkiye’de beklenen Kürt sorunu çözümü, yeni bir yönetim şekillenmesine gidiyor. Türkiye hiçbir zaman parçalanmaz. Bilakis komşu ülkelerden Türkiye’ye katılımların olma olasılığı çok yüksek. Çünkü bazı komşu ülkelerdeki iç savaş, belli bazı bölgeleri kopma noktasına getiriyor.

Burada olabilecek en mantıklı çözüm, Türkiye’ye referandum yolu ile bağlanmaktır. Özellikle Kuzey Iraktan yükselen ses bu yolda bir öngörü gibi geliyor. O zaman Türkiye’deki Cumhurbaşkanı seçiminin farklı bir işlev ve anlamı ortaya çıkıyor. Böyle bir durumda başkanlık sisteminin getirilmesi ve siyasi yönetim bölgelerinin oluşması kaçınılmazdır. Birçok toplum bilimcinin hemfikir olduğu bu düşünce, bir çeşit Osmanlı yönetim biçimine dönüş olacaktır. Osmanlı bir tebaa imparatorluğuydu. İçinde her millet ve inançtan insanlar yer alırdı.

ABD’nın uyguladığı eyalet sistemi, Osmanlıdan alınma bir yönetim biçimidir. İngiltere, İspanya, Almanya, Rusya gibi birçok ülkede benzer yönetim biçimleri vardır. Hatta bir kısmında sembolik krallıklar devam ediyor. Bu yönetim biçiminde iç işlerinde yerel yönetimler aktif durumdayken, dış işleri ve sınırların güvenliği merkezi hükümete olur.

Ak Parti bu seçimde İlerde yetkilerle donatılmış bir başkan seçimi düşünürken, diğer partiler ise Cumhurbaşkanı seçme çabasında.  O nedenle bir ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde Ak Parti ile diğer partiler arasındaki seçme mantığında algı farkı vardır.

Sonuç ne olursa olsun, Türkiye bir Cumhuriyettir. Demokrasi hak ve özgürlüklerde geri gidilmemelidir. Ülkeler fikir birliği ile şekillenmeli. Bu ülke bu günlere kolay gelmedi. 1. Dünya savaşı ve Kurtuluş savaşındaki çaba ve özveri unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı