Köşe Yazıları

Seçime sanal damga

31 Mart 2019 seçimleri yaklaştıkça heyecan artıyor. Siyasiler bu seçim döneminde uçuk vatlardan kaçınıyor. Vatandaşın her dakika siyasilerin seçim çalışmalarından bilgi sahibi olması, sokaktaki heyecanı sanal medyaya yönlendirmiş durumda. Evinde, işinin başında ya da yolculukta elinden akıllı telefonu düşmeyen vatandaş, adeta kendini bir canlı yayın arenasında buluyor.

Facebook, İnstagram, WhatsApp gibi birçok alanda siyasiler ve paydaşları ile anlık canlı ya da mesajlaşarak haberleşe biliyor. O nedenle bu seçimde sanal medyanın öne çıkması, yazılı basını geriletmiş durumda.

Seçimin en önemli etkenlerinden biri, bileşenlerin ve paydaşların seçim sonrası aktif listelerde ne kadar etkili yer almasından geçer. Özellikle kentin vekili olarak adlandırılan meclis üyesi listeleri önemli yer tutar.

Şehirlerimiz genellikle 1954 sanayi devriminden sonra köyden kente başlayan göçle oluşan hemşeri kolonilerinin oluşturdu gettolardır. Siyasi partilerin belirlediği listeler çok önemli. Halkın her kesimine hitap eden meclis listesi, bölgeyi tanıyan, sevilen, donanımlı ve liyakatli adaylar oluşturulmalıdır.

Geçmiş yıllarda seçmen genelde bloklaşmalara ve siyasi görüşleri doğrultusunda parti seçerek tercihlerini kullanırdı. Bu gün ise, kentte yaşayan insanlar, yapılacak hizmetler ve bu hizmetlerin refah seviyesini ne derece etkilediğine göre kar verir. Bunların başında, üç önemli neden, yaşanılan kette ulaşım, İstihdam ve kent planlaması gelir.

Yazılarımız devam edecek. Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı