Köşe Yazıları

SİYASETE DOĞUDAN BAKIŞ

Geçen hafta çeşitli nedenlerle Van ve Hakkâri illerini gittim. Bölgede doğa yeni bir uyanış içinde. Alçak bölgelerden çekilen karlar yükseklerde hâkimiyetini sürdürüyor. Bir tarafta yem yeşil çiçeklerle bezenmiş doğa, diğer tarafta karla kaplı dağlardan esen soğuk rüzgâr. Yeraltı su kaynaklarının beslediği ırmakların gürül gürül aktığı bu coğrafyada, doğa kadar siyaset de hareketli.

Hakkâri’deki vatandaşın İstanbul’daki seçimi takip etmesi ya da Van’daki bir vatandaşın Ankara, Adana, Mersin ve Antalya seçimini önemsemesi çok garip gelmedi. Bir tek şey fark ettim. İster Türkiye’nin batısında, ister doğusunda olun, bu ülkedeki her olumlu ya da olumsuz olay, tüm halkımızı sevindiriyor ya da üzüyor. Böylesine iç içe geçmiş halkın, kimseyi ötekileştirmediği, herkesin siyasetten yaka silktiğini gördüm.

Bazı yerlerde seçilen belediye başkanlarının mazbatalarının iptal edildiğini, yerine ikinci sırada oy alan adayların geçtiğini gördüm. Bu durum vatandaşı çok etkilemedi. Nedenine gelince geçmiş dönem kayyumların düzgün çalışması ve partilerin aday seçiminde yeterince seçici davranmaması gibi görünüyor.

Doğudan görünen batı seçimleri, demokratik ve istikrarlı bir intiba bırakmış durumda. İstanbul seçimi ise Yüksek Seçim Kurulunun iptal etmesi durumunda, yeni oylamalarda, ittifakların arasında geçişlerin olabileceği yüksek sesle konuşuluyor. Bu da seçim sonucunun farklı olabileceği olasılığını ortaya koyuyor.

Geçen genel seçimlerde HDP’nin baraj altında kalma planını, CHP tarafında desteklenerek bozulmuş ve HDP barajı aşmıştı. Yerel seçimlerde yarışan Cumhur ve Millet ittifakları mevcut sonucu ortaya çıkarmıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin itirazı üzerine bugünlerde YSK’nın vereceği karar doğrultusunda, itiraz ret edilir ya da seçim kararı çıkarsa, ittifaklarda ve seçim sonuçlarındın farklı bir tablonun çıkacağı söyleniyor.

Seçim heyecan ülkemizin her yerinde aynı, bu seçimin gerçek sonucunu ekonomide atılacak adım belirleyecek. Sonuç ne olursa olsun, bu hepimizi ilgilendirir. Hayırlısı neyse o olsun. Mübarek ramazan ayının ülkemize bereket, huzur ve mutluluk getirmesi dileğiyle, kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı